[<<] [<] [Tartalomjegyzék] [>] [>>]


IntranetWare

A nagy teljesítményű hálózati kiszolgáló.


A Novell a hálózati számítástechnika vezető szoftvergyártója, az első NetWare rendszerek megjelenése óta napjainkig e piac vezető gyártója, és az ezen területen történt összehasonlító elemzések túlnyomó részének győztese. Hogyan is lehetséges, hogy a NetWare ilyen hosszú ideje őrzi vezető szerepét ezen a piacon? A válasz valahol az alapoknál található. A NetWare gyakorlatilag az egyetlen, az ezen a területen versengő szoftverek közül, amelyet már a tervezésnél hálózati kiszolgáló gépnek szántak. Mint erre a funkcióra tervezett és optimalizált operációs rendszer, nagy teljesítménnyel képes hálózati szolgáltatásokat biztosítani egy öt felhasználós hálózat számára éppúgy, mint ahogy gond nélkül kiszolgál két- háromezer egyidejű felhasználót egyetlen szervergépre telepítve.

Hálózati szolgáltatásokat nyújt.

File és nyomtató szolgáltatásokat, biztonsági funkciókat az egész hálózat területén, címtárszolgáltatást. Ezen alapfunkciók mellett egy szilárd és megbízható alapot biztosít egyéb szolgáltások számára, mint üzenetkezelés, hálózatmenedzsment, adatbázismotorok. Az itt felsorolt funkciók gyakorlatilag lefedik a hálózati szervereknek szánt szerepek 99%-át. Vizsgáljuk meg egy kicsit részletesebben, hogyan is épülnek fel napjainkban a hálózatot használó alkalmazások. Az első talán legegyszerübb eset, ha egy alkalmazás, pl egy szövegszerkesztő a szerverre van telepítve. Ilyenkor a felhasználó lekéri az alkalmazást a szerverről és futtatja azt a saját munkaállomásán. Mi történik tehát; a szerver file-szolgáltatását használja. Egy másik gyakori eset, hogy van egy könyvelő programunk a szervergépen tárolt adatbázissal (pl. Clipperes). Mi a helyzet ilyenkor; a program a munkaállomáson fut és használja a szerveren levő adatbázisfile-okat, tehát megint csak a fileszerver szolgáltatáshoz jutottunk vissza. Mi van abban az esetben, ha van egy SQL alapú adatbázisszerverünk pl egy Oracle RDBMS. Ebben az esetben a szerver szintén egy hálózati szolgáltatást nyújt, hiszen SQL parancsok révén hozzáférést biztosít a szerveren tárolt adatbázisokhoz egy munkaállomáson futó programból. Tehát eddig végig a hálózati szolgáltatások különböző fajtáit láttuk, ezek azok az esetek, amelyekre a Novell koncentrál és a szervereit ezen szolgáltatások futtatására optimalizálja teljesítmény szempontjából.

A NetWare-t már a kezdeteknél hálózati kiszolgálónak tervezték, a tervezésnél nem kellett figyelembe venni azt, hogy desktop funkciókat is el kell látni, és nem az volt a cél, hogy egy jó desktop operációs rendszert alkossunk. A Novell tervezőgárdája a szilárd alapokat jelentő file- és nyomtatószolgáltatásokhoz fokozatosan hozzáfejlesztette az egyre újabb és újabb szolgáltatásokat, amelyek megjelentek a piacon. Az NLM-ek (NetWare Loadable Module) megteremtették a kliens/szerver architektúra alapjait és egy hatékony, gyors futtatókörnyezetet biztosítottak az új szolgáltatásoknak. Ilyen NLM-eket használnak pl. a levelezőrendszerek, az adatbázismotorok (Oracle, Sybase, Btrieve) és a menedzsmentszoftverek. Az NLM-ek alaposan kitesztelt programmodulok, amelyek rendkívül gyorsan futnak a szervereken. A NetWare nem preemtív operációs rendszer, amely ebből adódóan nem tartalmaz semmilyen “overhead-t” a különböző process-ek futásának ellenőrzésére. Egy preemtív operációs rendszer nagyon hasznos lehet egy olyan környezetben, ahol mindig más-más programokat indítunk el más-más sorrendben és ezek között akadnak nem annyira megbízható, kitesztelet alkalmazások. Tipikusan ez a helyzet egy munkaállomásnál. Egy szervergépen azonban egy-két szolgáltatás fut, mindig ugyanazok az alaposan kitesztelt programok és itt a preemtív működés csak felesleges teljesítménycsökkenéshez vezetne. A NetWare nem preemtív kernelje ezen NLM-ek futtatására van optimalizálva, és így az operációs rendszer által nyújtott hálózati szolgáltatások teljesítménye is rendkívül jó. A nem-preemtív műkődés egy másik előnye az, hogy a Novell által az SFTIII nevű termékkel piacra dobott szervertükrözés nagyon egyszerüen magvalósítható. Ilyen funkcionalitás egy preemtív kernel esetén csak nagy nehézségek által oldható meg.

A hálózati szolgáltatások terén egy újabb nagy lépés volt a címtárszolgáltatás bevezetése. Az NDS a Novell egyedülálló címtár szolgáltatása szintén úgy lett tervezve, hogy a legkülönbözöbb vállalati hálózatok esetén is kellően robosztus legyen. Képes arra, hogy a magyar viszonyok között gyakori kis sebességű (19.2-64k) WAN kapcsolatok esetén is nagyon jó teljesítménnyel dolgozzon és segítségével egy egységes vállalati hálózatot tudjunk kialakítani.

A különböző NetWare verziók mindig újabb technológiák bevezetésével járulnak hozzá nagy teljesítményű hálózati szolgáltatások biztosításához. Ilyen technológiák pl. a LIP és a Packet Burst. A LIP, a Large Internet Packets kifejezés rövidítése és segítségével nagyobb IPX csomagokat tudunk küdeni a hálózaton, csökkentve a hálózati overhead-t. A Packet Burst technológia szintén a hálózati átvitelt gyorsítja oly módon, hogy nem kell minden egyes csomagot nyugtázni, hanem elegendő csomagcsoportonként egy-egy nyugtát küldeni. A hálózati szolgáltatások sebességét jelentősen befolyásolja a fizikai hálózat. Az intraNetWare a legújabb hálózati szabványokat pl a Gigabit Ethernet-et, az ATM-et is támogatja. A Gigabit Ethernet segítségével kb 220.000 felhasználót kezelhet.