[<<] [<] [Tartalomjegyzék] [>] [>>]


Natív IP


Internet Protocol (IP), mind alapprotokoll

A NetWare 5-ben az összes NetWare-alapprotokoll* használhatja a TCP/IP szállítási protokollt, vagyis “tisztán IP”-környezetek alakíthatók ki – tiszta abban az értelemben, hogy nincsen szükség IPX-beágyazásra (vagy az NT Server esetében NetBIOS-beágyazásra). A vásárlók maguk választhatják ki az igényeiknek legjobban megfelelő protokollt. Azon vásárlók életét, akik tiszta IP-re vágynak, a NetWare 5 leegyszerűsíti azáltal, hogy megszünteti a többszörös protokollok használatának szükségességét és értékes hálózati sávszélességet szabadít fel.

ELŐNYÖK:

Útirányított környezetekben az egyetlen protokoll használata kevesebb hardvert és szoftvert igényel.
A sávszélesség jobb kihasználása megnövelt teljesítményt és alacsonyabb költségeket jelent.
Egyetlen protokoll használata esetén kevesebb felügyeletre van szükség a kliensgépeken.
Nagyobb lehetőségek nyílnak meg a távoli felhasználók bekötése terén.
Jobban együttműködik a rendszer a mai Internet/intranet-megoldásokkal.

Natív IP-támogatás

Természetes dolog, hogy a Novell ügyfelei támogatják az IPX/SPX protokollcsaládot, a NetWare/IP-t (ez az IP-nek egy IPX-lélekkel rendelkező megvalósítása), a NetWare 5-höz pedig a natív IP-t is. Három módon lehet az ügyfelet telepíteni: ma már új hálózaton legcélszerűbb a csak IP-használatot beállítani. Ekkor a hálózaton csak IP-forgalom van, IPX-et használó alkalmazások az IPX-kompatibilis módban futhatnak. A másik esetben a hálózat vegyesen használja az IP-t és az IPX-et. A harmadik lehetőség pedig a leghagyományosabb: ilyenkor csak az IPX protokoll van használatban.
Az ügyfelek támogatják az osztott (közös) modemek használatát: a modemek nem a munkaállomásokon, hanem a kiszolgálókon vannak, és igény (illetve jogosultság) szerint a munkaállomásról lehet őket használni.
Az új ügyfelek szorosan integrálva vannak a munkaállomások operációs rendszerével (ez különösen a Windows 95 és Windows NT munkaállomásokra igaz). A felhasználó a Windows 95 eszközeit használva kezelheti a NetWare erőforrásait.
Igen jók az ügyfélszoftverek túlélési képességei: a megszakadó hálózati kapcsolatot képesek újra visszaállítani. No nem az elvágott drótvéget illesztik össze, hanem ha a fizikai kapcsolat helyreáll, képesek a munkát onnan folytatni, ahol abbamaradt.
Természetesen az ügyfelek szorosan kapcsolódnak a kiszolgáló biztonsági-hitelesítési rendszeréhez, már csak ezért is érdemes az új kiszolgálóhoz az új ügyfélszoftvert feltenni.

“TISZTA IP” A NETWARE 5-BEN

Világosan láthatóan tetőznek a NetWare 5-ben a Novell az egész cégre kiterjedő erőfeszítései, hogy termékeit nyílttá és szabványalapúvá tegye. A NetWare 5-tel a hálózati környezetek korábban még soha nem látott mértékben kiemelkedő felügyelete és ellenőrzése valósítható meg. Alapjaiban az IP protokollra épül, és megfelel a nyílt és de facto szabványoknak, többek között olyan szabványalapú technológiákat megvalósítva, mint a DHCP vagy a Domain Name Services (DNS). Mindezen technológiák a NetWare 5-ben együttműködnek az olyan de facto szabványokkal is, mint az NDS vagy a WinSock 2.
A Novell egyik legfontosabb célja tehát a NetWare 5-tel, hogy az egyetlen TCP/IP protokoll használatának összes előnyét biztosítsa:
Útválasztott környezetekben az egyetlen protokoll használata kisebb hardver- és szoftverigénnyel jár.
Hatékonyabban kihasználható a hálózati sávszélesség.
Megtakarítások érhetők el, ha csak egyetlen kliensprotokollt kell felügyelni.
Szélesebb választék a távoli felhasználók bekapcsolásához.
Mindemellett azonban a Novell elkötelezte magát, hogy rendszere visszamenőlegesen kompatíbilis maradjon az IPX/SPX-szel. A NetWare 5-ben megtalálható lesz az összes olyan funkció, amelyek a hézagmentes kompatibilitást biztosítja az IPX és IP alapú technológiák között. A NetWare 5 az alábbiakban részletesebben is ismertetett Kompatibilitási Módjával (Compatibility Mode) a tisztán IP-környezetre átállni kívánó vásárlók ezt megtehetik nyugodtan – anélkül, hogy ki kellene cserélniük IPX-es alkalmazásaikat, vagy hogy bármilyen kényelmetlenséggel kellene küzdeniük a vállalati rendszer működése során.
Részeként a NetWare 5-nek, a Novell leszállít egy ún. IP Kompatibilitási Mód Migrációs Átjárót (Migration Gateway) is, amelynek használatával az IP-környezetre átállni kívánó hálózati rendszergazdák fokozatosan, nem romboló jelleggel állhatnak át az IPX-ről az IP-re, kényelmesen, költséghatékonyan. Ez a termék, a Migrációs Átjáró (amelyet szintén részletesen ismertetünk alább), teljesen szabad kezet ad a rendszergazdáknak – mind a változtatás mértéke, mind a sebessége terén – az IPX-ről egy globális, tisztán IP alapú LAN-, WAN-, Internet- és intranet-megoldásra való átállás során.
Röviden összefoglalva, lényegében a hálózati rendszergazda maga határozhatja meg, hogy IPX/SPX*-et vagy TCP/IP-t kíván használni.

IPX, mint alapprotokoll.

A NetWare 5-ben az összes NetWare-alapprotokoll* használhatja az IPX szállítási protokollt, csakúgy, mint az eddigi összes változatban. Dönthetünk úgy, hogy tisztán IP-környezetet kívánunk használni, de választhatunk IPX, sőt, bármilyen vegyes környezetet is. A protokollok kiválasztása teljes mértékben a felhasználóra van bízva.

ELŐNYÖK:

Nincsen szükség időre és extra képzésre az IP-protokollra való átálláshoz olyan helyen, ahol ezt nem igénylik.
A meglévő IPX-befektetések teljes mértékű támogatása.
A NetWare-re mindig is jellemző “plug and play”-környezet maximális kihasználása.

Kompatibilitási mód

Az ugyanazon a hálózaton egyszerre használt IP és IPX protokollok közötti együttműködést teremti meg. Sima, nem romboló jellegű átállást biztosít az IPX-ről az IP-re (ahol ezt igénylik), a vásárló időrendjének megfelelően. Lehetővé teszi az IPX-függő alkalmazások futtatását egy tisztán IP-környezetben is.

ELŐNYÖK:

Megőrzi a meglévő alkalmazások értékét azáltal, hogy az IPX-függő alkalmazások a tisztán IP környezetre való átállás után is használhatók.
Olcsóbb és jobban felügyelhető átállást biztosít az IPX-ről az IP-re.

Két családból állnak a Kompatibilitási Mód meghajtóprogramjai: szerver- és munkaállomás-oldali kompatibilitási mód meghajtóprogramokból, amelyek ugyan automatikusan, alapértelme-zés szerint betöltödnek, ám csendben meghúzódnak a háttérben. Munkához csak akkor látnak, ha valahol valaki egy IPX-alkalmazást vagy -szolgáltatást igényel az IP-környezetben.
Három különbözö technológián keresztül biztosítja a Kompatibilitási Mód az IPX-es alkal-mazások müködését a tisztán IP-világban. Először is, mivel a Novell a NetWare összes alapprotokollját átírta IP alapúra, ha egy IPX-es alkalmazás a NetWare-hez a NetWare alapprotokollok szintjén (vagy a NetWare 3 bindery-jéhez) kíván hozzáférni, akkor a kompatibilitási mód meghajtóprogramjai küldik meg az IPX-es alkalmazás vagy -szolgáltatás számára a kért információt. Ez azonban IP-n, és nem IPX-en keresztül történik. A Kompatibilitási Mód máso-dik technológiája Migrációs Átjáró névre hallgat; a harmadik technológia, a Bindery Átjáró pedig a NetWare 3 bindery-jével biztosít visszamenö-leges kompatibilitást.
A legszélesebb körü kompatibilitás érdeké-ben a Kompatibilitási Mód képes az IPX IP-be ágyazására is. Erre a kevésbé hatékony meg-oldásra azonban csak akkor van szükség, ha olyan alkalmazást futtatunk, amelybe teljesítmény- vagy más okokból "be van drótozva" az IPX-protokollcsomag használata, és "megkerüli" a kommunikáció normális módozatait (az összes alkalmazás kevesebb, mint 5 százaléka ilyen). Amikor a Kompatibilitási Mód egy ilyen alkalmazással találkozik, nem türi meg a tisztán IP-környezet megsértését, elcsípi az ilyen IPX-forgalmat és IP-csomagokba ágyazza be.
Szilárdan hiszi a Novell, hogy a Kompa-tibilitási Mód iránti igény fokozatosan el fog tünni, ahogy az alkalmazásokban megszünik a közvetlen IPX-függés. Addig azonban a NetWare 5 "tiszta IP"-jét és Kompatibilitási Módját együtt használva a vásárlók maguk szabhatják meg a hálózataikban történö változások fokát és sebességét.
A NetWare 5-ben a szolgáltatások a TCP/IP-környezet részévé válnak és egyszerű átállást kínálnak a fejlesztök számára is, ugyanakkor továbbra is teljes mértékben kezelik a jelenlegi IPX alapú alkalmazásokat. Mindezt úgy érte el a Novell, hogy módosította alaptechnológiáit és kombinálta a TCP/IP szabványokkal:


A Kompatibilitási Mód visszamenőleges kompatibilitást biztosít az IPX alapú alkalmazások felé a tisztán IP világban is.

A MIGRÁCIÓS ÁTJÁRÓ

Kétféle transzlációt biztosít a NetWare 5 Migrációs Átjárója: egyrészt az IPX és IP, másrészt pedig a heterogén hálózatok különbözö név- és felderítési szolgáltatásai (az SLP és a SAP) között fordít. A Migrációs Átjáró az IPX- és IP-címeket, valamint az IPX-csomagokban található útirányítási információt egyaránt használja a csomag megfelelö csomóponthoz való elküldéséhez.
Együtt használva a Kompatibilitási Módot és a Migrációs Átjárót gyakorlatilag a protokollok, a csomaginformáció és a címzés bármilyen elegye használható bármely szegmensen – kliens és kliens, szerver és szerver között, vagy bármely más kombinációban. S mivel a Migrációs Átjáró maga is egy betölthetö NetWare-modul* (NLM*), semmilyen konfigurációra nincsen szükség. A Migrációs Átjáró tartalmazza a szokásos IPX-útválasztási funkcionalitást is, azaz gond nélkül útirányít az IPX- és az IP-szegmensek között.
A hálózati rendszergazdák számára jelent-kezö legfontosabb elöny az, hogy a NetWare 5 gyakorlatilag teljes mértékben engedi szabá-lyozni az IPX-IP–átállás mértékét és sebességét. Megtehetjük, hogy telepítünk egyetlen NetWare 5 szervert, betöltve rajta a Migrációs Átjáró NLM-et és a Kompatibilitási Módot, és beállítjuk ezt a szervert egy meglévö, üzemelő IPX-hálózatba. Ezek után kialakítható egy IP-szegmens (és végül egy teljes IP-hálózat) a kívánt menetrend szerint. Az átállás során teljes a folytonosság és minimális a kockázat.
E megközelítés elönyei azonnal nyilvánvalóvá válnak, ahogy a hálózattervező vagy a rendszergazda hozzálát a gerincvonalak egy-szerüsítéséhez. Az IP- és IPX alapú hálózatokhoz való egyszerü, automatizált hozzáféréssel a két különféle hálózat felügyeletének igénye – s ezzel a vállalati informatikai osztály terhelésének egy komoly része – egyszerűen megszűnik.


A Migrációs Átjáró összeköti az IP- és IPX-világokat