[vissza]

Telepítés

A legfontosabb újdonságok számbavétele után vizsgáljuk meg, mennyiben változott a telepítés folyamata az előző verzióhoz képest. Az első feltűnő dolog a program hardverigényének növekedése. Bár a dokumentáció szerint elegendő egy legalább 66 MHz-es 486-os PC 32 Mbyte memóriával (az ajánlott 48 Mbyte), 1 Gbyte-os merevlemezzel, CD-olvasóval, egy hálózati kártyával, valamint egy VGA kártyával és egy egérrel, egy ilyen PC-n a telepítés bizony problémákba ütközhet. A merevlemezen szükség lesz egy 50 Mbyte-os aktív (bootolható) DOS-os partícióra, amelyre a szerver indításához és a telepítéshez szükséges file-ok kerülnek. Figyeljünk arra, hogy a CD-ROM-meghajtó logikai neve ne ütközzön a NetWare által használt file-ok nevével: ha például a driver hivatkozási neve CDROM, akkor a NetWare nem telepíthető fel, mert tartalmaz egy CDROM nevű file-t.
A telepítést a CD gyökerében található INSTALL.BAT indításával kezdhetjük meg. Ennek indításakor betöltődik a kernel, és megkezdődik a telepítési folyamat. Először a telepítő megállapítja, hogy milyen lemezvezérlőnk van, majd azt, hogy milyen hálózati kártyával (kártyákkal) rendelkezünk. Itt érdemes megjegyezni, hogy a disztribúció elég kevés kártyához tartalmaz meghajtókat, a 4.x verziókhoz létező meghajtók pedig nem használhatók az új kernellel. Ha a telepítő mindent rendben felismert, akkor létre kell hoznunk a SYS: kötetet, melynek mérete legalább 250 Mbyte kell legyen, az ajánlott méret azonban 512. Most már csak az időzónát kell beállítanunk. A felsorolt országok között Magyarország nem szerepel, de választhatjuk bármely velünk egy időzónában lévő országot, például Németországot. Végül a telepítő megkezdi felrakni a NIS (Novell Installation Services) futásához szükséges file-okat. Itt is észrevehető, hogy a Novell szakemberei hasznosították a UnixWare fejlesztésekor szerzett tapasztalataikat, mivel a file-ok többsége TAR formátumú.
Ezután találkozunk a Novell új, X-alapú grafikus felületével. A telepítés további menetében tudjuk megadni szerverünk nevét, létrehozhatunk további köteteket (akár NSS köteteket is), be tudjuk kapcsolni a merevlemezek tükrözését, kiválaszthatjuk a használni kívánt hálózati protokollokat, megadhatjuk szerverünk helyét az NDS fában, vagy új NDS fát tudunk létrehozni, és további szolgáltatások feltelepítéséről is dönthetünk. A tényleges telepítés menetét szintén grafikus képen követhetjük nyomon. A folyamat végére marad a licencek feltelepítése és engedélyezése. Itt fel szoktak merülni kisebb problémák, különösen akkor, ha az NDS gyökere egy NetWare 4.x-en futó kiszolgálón van. Ilyenkor egy hibaüzenet jelzi, hogy a licencek feltelepítése nem sikerült. A problémát a későbbiekben a SETUPNLS modullal orvosolhatjuk. A telepítés végeztével újraindíthatás után használatba is vehetjük a szervert.